Teknolojiciler 'zam yok' dedi


Doların tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasıyla başlayan zam söylentilerine elektronik perakendecilerinden yalanlama geldi. Sektürün önde gelen firmalarının yetkilileri, "Kurun bu seviyeleri, yeni bir zammın habercisi değil" diyerek müjdeli haberi verdi. Index Grup CEO'su Erol Bilecik, "Sektörümüzde yılbaşı stokları ocakta yapıldığı için perakende zincirlerinin raflarında yeterli ürün var. Bu nedenle tüketiciler, kısa zamanda fiyat değişikliği beklemesinler" dedi. Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan da "Firma olarak kur riskini kendimiz almıyoruz. Stoklar bitince yeni modeller gelecek. Satışa sunduğumuz mevcut malların fiyatlarında çok artış olmayacak" diye konuştu. Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ise "Dövizin artışı bu hızda devam ederse, hiçbir perakendeci döviz baskısını sindiremeyerek, piyasaya yansıtmak durumunda kalacak. Bu nedenle Merkez Bankası'nın yapacağı müdahaleleri yakından izliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

ZAMANA İHTİYAÇ VAR
Erol Bilecik, genel olarak gidişatı görmek için tüm sektörlerde zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan da ürünlerinin büyük bir kısmını TL alıp, TL olarak sattıklarını söyledi. Sadece yeni ürünlerde fiyat artışı olabileceğini aktaran Vatan, bunun da çok fark edilebilen bir yükseliş olmayacağını belirtti.

'GİZLİ FİYAT ARTIŞI SÖZ KONUSU DEĞİL'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, elektriğe gizli zam iddialarına yanıt verdi. Mercan, "Gizli zam gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer böyle bir şey olsaydı bu bütün televizyonlarda açıklanırdı. Bu tür spekülasyonlara girmeyi doğru bulmuyorum. Kurdaki artış aslında satışlarımızı çok fazla etkilemedi" dedi.