Van, "En kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu 51 bin 793 kişi ile kırdı


Van'da "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" 51 bin 793 kişinin katılımı ile Guiness Rekorlak Kitabı'nun dünya rekoru kırıldı.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
VAN
- Van'da Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı Gemici gözetiminde düzenlenen "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru 51 bin 793 kişinin katılımı ile dünya rekorunu kırıldı.

van-rekor-2.jpg

Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Gemici,  2001 yılından beri rekorun kırılmadığını belirterek, "Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika'ya aitti. Amerika için üzülüyorum, Van'a hayırlı, uğurlu olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı" dedi.

van-rekor-3.jpg

Gemici, konuşmasından sonra Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile Van TSO Başkanı Necdet Takva'ya Guinness tarafından hazırlanan sertifikayı verdi.

van-rekor-4.jpg

Van TSO Başkanı Necdet Takva da tüm katılımcılara teşekkür ederek, "Bu rekoru hep beraber kırdık. Bu rekor ile barış ve kardeşlik sofrasını birlikte kurduk. Van'a hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu. Guinness rekorunu sevinçle karşılayan vatandaşlar ise halk oyunları ekipleri ile halay çekip horon tepti. Elde edilen yeni rekor, kentte sevinçle karşılandı.

van-rekor-11.jpg

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu -TAŞFED Başkanı Yalçın Manav’da TSO Başkanı Necdet Takva'ya onur belgesi ile birlikte rozet ve kolye takarak “Van için büyük günü kutluyorum” dedi.

van-rekor-34.jpg

van-rekor-33.jpg

20 TURNİKEDEN 51 BİN 793 KİŞİ GEÇTİ

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde hazırlanan "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru denemesi, Van Kalesi yanındaki Atatürk Kültür Parkı'nda yapıldı.
Sabah 07.00’den itibaren özel araçlarının yanı sıra ücretsiz olarak belediye otobüsleri, minibüsler ve kurumlara ait araçlarla rekor denemesinin yapılacağı alana akın eden vatandaşlar, giriş noktasına kurulan 20 turnikeden geçti.

van-rekor-37.jpg

Çeşitli müzik gruplarının sahne aldığı ve halk oyunları gösterilerinin yapıldığı etkinlik sürdü.  Rekor denemesi yapıldığı sırada çeşitli üniversitelerden ve illerden gelen halk oyunları ekipleri gösterisi sunarak, konser verdi.
 
HEYECAN DORUKTA, ALANA GELENLER 40 BİNİ GEÇTİ

Tüm vatandaşların turnikelerden geçerek sayıldığı alana 40 binin üzerinde vatandaşın giriş yaptığını belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva da ortaya çıkan tablo karşısında çok duygulandığını söyledi.

van-rekor-36.jpg

Konuşmaların ardından sahneye çıkan Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru için geri sayımı başlattı.Binlerce kişi, saat 09.00'da turnikelerin kapanması ve Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici'nin startı ile başladı. Alana akın eden binlerce kişi içeri giremeyerek dışarda kaldı.

van-rekor-32.jpg

van-rekor-76.20140602074817.jpg

van-rekor-41.20140602074836.jpg

MASALAR YETMEDİ, YER SOFRALARI KURULDU

Alana girişleri sırasında Guinness yetkililerince tek tek sayılarak kameralar tarafından kayıt altına alınan vatandaşlar, 25 bin sandalye ve 6 bin masanın yerleştirildiği alana sığmayınca evlerinden getirdikleri yer sofralarına oturdu.
Yöresel kıyafetli kadın ve erkeklerin renkli görüntüler oluşturduğu alanda kurulan 60 çay, 20 kahvaltı paketi, 10 sıcak ikram dağıtım istasyonundan 18 çeşit kahvaltılıklarını alan vatandaşlar, "aynı anda kahvaltı yapma" rekorunun kırılacağı saati bekledi. Rekor denemesi için yaklaşık bin kişinin görevlendirildiği alanda, gönüllüler tarafından hazırlanan 35 bin kahvaltı paketi vatandaşlara dağıtıldı.

KARDEŞLİK SOFRASINDA BARIŞ MESAJLARI VERİLDİ
Bu arada, kahvaltı rekoru denemesinin ardından Anka Kültür Sanat Merkezine bağlı 30 kişilik "Dillerin Çığlığı" isimli koronun Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Farsça, İbranice, Azerice, Soranice, Lazca, Arapça, Ermenice şarkılar seslendireceği program kapsamında, halk oyunları gösterileri, ilahi dinletileri yaptı.
Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı Atatürk Kültür Parkı'nda 112 Acil Sağlık Hizmetleri, UMKE ve itfaiye ekipleri de hazır bekletildi.
 
GAZETECİ AKINI
Vanlıların yanı sıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda tanınmış kişi ve vatandaşın destek için katıldığı programa basın mensupları da büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği etkinliği, özellikle Irak'ın Erbil kentinde yayın yapan 20 farklı gazete ve televizyon temsilcisi takip etti.

van-rekor-41.20140602075255.jpg

BAKAN CEVDET YILMAZ: HERKES VAN'A SAHİP ÇIKTI

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Etnik yapısı, inancı, mezhebi, dini, siyasi görüşü ne olursa olsun herkes, hep birlikte Van'a sahip çıkıyor" dedi.
"Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru programına destek için Van'a gelen Bakan Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, rekor denemesinin yapıldığı Atatürk Kültür Parkında vatandaşlarla buluştu.
Bakan Yılmaz, kahvaltı rekoru denemesinin Van için çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek, katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Van'ın, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yükselen bir yıldızı, kalkınma odağı olduğunu belirten Yılmaz, "Van'ın çok güzel değerleri var. Biz bu değerleri barış ve huzur ortamında halkımızın refahına dönüştürmek istiyoruz. Bunun için çaba gösteriyoruz. Buna katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Van kahvaltısını artık tüm dünya tanıyacak ve bütün dünyayı biz Van'da misafir etmek istiyoruz. Etnik yapısı, inancı, mezhebi, dini, siyasi görüşü ne olursa olsun herkes, hep birlikte Van'a sahip çıkıyor. Herkesi Van'a bekliyoruz. Hayırlı olsun" diye konuştu.
 
van-rekor-42.jpg

HİSARCIKLIOĞLU: REKOR VAN'A YAKIŞTI

Van TSO'ya geçen Hisarcıklıoğlu, Van TSO Başkanı Necdet Takva, yönetim kurulu üyeleri ve Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından karşılandı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Van'ın İngilizce'de 1 anlamına geldiğini ve birinci olmanın Van'a her zaman yakıştığını söyledi.
Kırılan rekorun, kolay kolay aşılamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
"Meşhur olan Van kahvaltısını, başkan olduğum zaman ve Van'a ilk geldiğimde Yusuf'un orada yapmıştım. O zaman bunun markalaşması, bütün Türkiye'ye yayılması lazım dedim. Bizim Bak Hele Bak, Ankara'ya geldi. Ama sadece Ankara'ya gelmek yetmez artık. Küreselleşme ve internet, bütün dünyayı artık avcunuzun içerisine getirdi. Bu çağda şehrini uluslararası marka yapabilmek işte bu tip hadiselerle olabiliyor. Van'a yakışır bir rekoru elde ettik. Ben bu 51 bin 793 kişiden biri olsaydım daha da mutlu olacaktım. Ama biz bakanlarımızla alana geldiğimizde artık turnikeler de sayamaz oldu."

van-rekor-43.jpg

Deprem döneminde kalabalık bir iş adamı heyetiyle Van'a geldiklerini ve sokaklarda gezdiklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, o dönemde kentin sokak ve caddelerinde 81 ilden yardıma gelen insanların araç plakalarını gördüğünde çok duygulandığını, bundan sonra üzüntü verici olaylar yerine rekor gibi sevindirici günlerde bir araya gelmeyi temenni etti.    

 van-rekor-44.jpg

BARIŞ VE KARDEŞLİK GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ

Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Gemici 1 Haziran 2014'ün Van için güzel ve tarihi bir gün olduğuna dikkati çekerek, kentin dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırdığını söyledi.
Daha önce rekorun Amerika'da olduğunu, ancak Van'ın bunu 51 bin 793 kişiyle eline geçirdiğini belirten Gemici, "Ben alanda şunu izledim. Herkes birbiriyle el ele tutuşup, barış, kardeşlik içerisinde barış sofrası kurdu. Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasında herkes büyük bir aile gibiydi. İnşallah da hep öyle kalır. Dün itibarıyla rekor kırılacağını tahmin ediyordum. Herkes çok istekliydi. Sabah parka geldiğimizde biz bile turnikelerden geçerken zorlandık. O anlarda rekorun kırıldığını anladık. Resmi sonuçlar da elimize geldiği anda haklı çıktık" diye konuştu.

 SERTİFİKAYI ÖPEREK GÖZYAŞI DÖKTÜ
Bu arada, Van'da uzun yıllardan bu yana "Bak Hele Bak" adıyla kahvaltı salonu işleten Yusuf Konak da Guinness Türkiye Temsilcisi Gemici tarafından Van TSO Başkanı Takva'ya verilen sertifikayı yere bırakarak öptü. Herkesin şaşkın bakışları arasında sevinç gözyaşları döken Konak, Gemici'nin de elini öperek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

 ÇELİK VE YILMAZ VAN'DA
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Van'da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Erciş yolundaki fuar ve kongre merkezi ile Hakkari yolundaki Tekstilkent alanında inceleme yaptı. Yılmaz, "Van'a özel program yaptık ve bu kapsamda da ciddi projelere destek veriyoruz" dedi.
Van'da kırılan "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoruyla ilgili de değerlendirmede bulunan Yılmaz, rekor alanına Vanlıların sığmadığını, Türkiye'nin birçok ilinden ve çeşitli ülkelerden insanların rekor denemesi için kente geldiğini belirtti.
Yılmaz, Van'ın çok güzel değerlerinin olduğunu ve bu değerlerin tanıtılması gerektiğini bildirerek, "Dünyadan da Van'a daha fazla insanı getirmemiz lazım. Van'ın tanıtımı, marka şehir olması anlamında önemli bir faaliyet. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz de bunun parçası olmak için geldik. Bunları görmek istiyoruz. Bölgenin insanı olarak diyorum. Bölgelerimiz başka şeylerle anılmasın, renkli güzel etkinliklerle anılsın, ekonomik gelişmeyle anılsın. İnsanlarımız özgürlüklerini sonuna kadar kullanırken, bir taraftan da şiddetten, olumsuzluklardan uzak bölge olsun. 21 yüzyılda Van, dünyanın yükselen yıldızı olsun" diye konuştu. Kahvaltı rekorunun kırılmasının da çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Çelik, bunun, kentin geleneksel misafirperverliğinin göstergesi olan kahvaltının rekora dahil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.